ADORACJA WIECZYSTA I MODLITWA WYPOMINKOWA
Data publikacji: wtorek, 07-11-2023
Zgodnie z kalendarzem Diecezji Świdnickiej na poniedziałek, 6 listopada dla naszej Parafii przypadł dzień wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Rozpoczęliśmy ją o godz. 15.00 koronką do Bożego Miłosierdzia. O 18.00 była sprawowana Msza św. wotywna o Najświętszej Eucharystii, a po niej odbyło się nabożeństwo wypominkowe.
W naszej Parafii dzień 6 listopada był czasem adoracji Najświętszego Sakramentu.
Adoracja w kościele parafialnym pw. Św. Wawrzyńca w Śmiałowicach rozpoczęła się o godz. 15.00 koronką do Bożego Miłosierdzia, a zakończyła wieczorną Mszą Świętą.
Adorować Najświętszy Sakrament znaczy czcić Boga. Czcić z miłością, szacunkiem i dziękczynieniem. Czcić Boga w Jego obecność, w Jego wspaniałości i w całym Jego dziele zbawienia.
W ślad za Apostołami i uczniami Jezusa, chwalmy więc Boga naszego, wszyscy Jego słudzy, którzy się Go boicie, mali i wielcy! (Ap 19, 5)
Pamiętajmy, że owocami adoracji jest wzrost nadprzyrodzonej wiary, bo aby adorować biały, okrągły okruch chleba trzeba oprzeć się na słowie Chrystusa, że jest to Jego Ciało. Adoracja daje większą jasność nawet w konkretnych sprawach codziennego życia. Prowadzi nas do współczucia i miłości. Podobnie jak Jezus, adoracja uwalnia i uzdrawia. Przygotowuje nas do życia wiecznego (o. Albert Marie de Monleon).
Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy otrzymali miłosierdzie i znaleźli łaskę w stosownej chwili (Hbr 4, 16).
Temu, który nas miłuje i przez swą krew uwolnił nas od naszych grzechów, i uczynił nas królestwem – kapłanami Bogu i Ojcu swojemu, Jemu chwała i moc na wieki wieków (Ap 1, 5-6).
Modlitwa wypominkowa
Wypominki to tradycyjna modlitwa Kościoła za tych, którzy zmarli pojednani z Bogiem, ale muszą jeszcze odpokutować za swoje grzechy w czyśćcu. Modlitwa za zmarłych praktykowana jest w Kościele od samych jego początków.
W dogmacie Kościoła o istnieniu czyśćca, podkreśla się dwie prawdy: istnienie czyśćca jako pośmiertnej kary oraz to, że wierni żyjący na ziemi mogą dopomóc duszom czyśćcowym przez modlitwę i ofiarę, szczególnie przez Eucharystię.
Wierzymy, że dzięki wypominkom nasza pamięć o zmarłych może skrócić im cierpienia i przyspieszyć spotkanie z Bogiem w niebie.
Modlitwa wypominkowa to wyraz naszej miłości i odpowiedzialności za zmarłych.
Istotą modlitwy za zmarłych jest przede wszystkim nasze zaangażowanie i wysiłek by uczestniczyć w niej całym swoim sercem.
Wypominki pozwalają nam utrwalić pamięć o bliskich zmarłych i zachęcić wszystkich wiernych do modlitwy w ich intencji.
Pan Bóg zna imiona wszystkich zmarłych. Imiona naszych zmarłych bliskich, przyjaciół czy znajomych są wyczytywane w naszym kościele bardziej jako pomoc dla nas, modlących się tu, na ziemi.
„Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, …”
KKK 1030 Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba.
KKK 1031 To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem. Naukę wiary dotyczącą czyśćca sformułował Kościół przede wszystkim na Soborze Florenckim (Por. DS 1304. i na Soborze Trydenckim (Por. DS 1820; 1580). Tradycja Kościoła, opierając się na niektórych tekstach Pisma świętego (Na przykład 1 Kor 3, 15; 1 P 1, 7), mówi o ogniu oczyszczającym.
KKK 1032 Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, której mówi już Pismo święte: "Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu" (2 Mch 12, 45). Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną (Por. Sobór Lyoński II: DS 856), by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych.
Oprac. i fot. Honorata Błońska
Pozostałe aktualności
poniedziałek 27.11.2023
sobota 25.11.2023
niedziela 12.11.2023
wtorek 07.11.2023
poniedziałek 30.10.2023
sobota 28.10.2023
sobota 28.10.2023
środa 25.10.2023
piątek 13.10.2023
wtorek 10.10.2023