BŁOGOSŁAWIEŃSTWO LEKTORÓW
Data publikacji: niedziela, 17-05-2026
Błogosławieństwo kandydatów na lektorów i ceremoniarzy
W dniu 16 maja 2026 r. o godz. 18:00 w świdnickiej katedrze sprawowana była Msza św., podczas której Biskup Adam Bałabuch udzielił uroczystego błogosławieństwa kandydatom do pełnienia funkcji lektora i ceremoniarza z diecezji świdnickiej.
Kandydatów było blisko 80., a wśród nich ministranci Bartek i Maciek z parafii p.w. Św. Wawrzyńca w Śmiałowicach. Ministranci ukończyli odpowiednie przygotowanie formacyjne i zostali zgłoszeni przez Ks. Proboszcza Juliana Nastałka.
Podczas homilii skierowanej do kandydatów Biskup Adam powiedział:
„Drodzy Kandydaci na lektorów i ceremoniarzy,
ważne jest abyście odnajdywali drogę do nieba przez uświęcanie się, żyjąc Eucharystią, będąc blisko najświętszych tajemnic, bo Wasza misja to nie tylko posługa przy ołtarzu, ale macie tak służyć aby w Eucharystii w pełni uczestniczyć, aby Wasze uczestniczenie i służba stały się świadectwem dla innych, którzy są także obecni na Eucharystii, to nie tylko służba polegająca na wypełnieniu poprawnie wszystkich czynności przy ołtarzu, ale na głębokim jednoczeniu się z Chrystusem, na głębokim przeżywaniu tych misteriów, aby one Was uświęcały i przemieniały, żebyście tym pięknym świadectwem życia mogli się wyróżnić wśród swoich rówieśników, potrzeba jest też konsekwencji służenia przy ołtarzu, poprzez okazywaną życzliwość i miłość do ludzi, pośród których jesteście na co dzień.
Niech Wniebowstąpienie Pana Jezusa przypomina nam, że nasze prawdziwe życie nie kończy się na życiu tu na ziemi. Nasza ojczyzna jest w niebie, Eucharystia jest najpewniejszą drogą, która nas do nieba prowadzi. Wpatrujmy się zatem nie tylko w to co na ziemi, ale przede wszystkim wpatrujmy się w to co jest na górze, gdzie zasiada Chrystus po prawicy Boga Ojca.”
Ksiądz Biskup zwrócił się także do rodziców i rodzin chłopców oraz duszpasterzy, którzy przygotowali młodych do służby przy ołtarzu dziękując im za obecność, wsparcie i wspólne przeżywanie tej pięknej uroczystości.
Na zakończenie uroczystości przedstawiciele nowo ustanowionych lektorów i ceremoniarzy podziękowali Księdzu Biskupowi za modlitwę, wygłoszone Słowo Boże i dar błogosławieństwa.
Sobotnia uroczystość to ważny moment dla całej Służby Liturgicznej w parafii i diecezji, w której Kościół przez posługę Księdza Biskupa Adama Bałabucha powierzył młodym posługę przy ołtarzu i odpowiedzialność za piękno liturgii.
„Nowym lektorom - Bartkowi i Maćkowi, życzę wytrwałego pełnienia obowiązków i nieustannego zaangażowania w życie naszej śmiałowickiej parafii” – powiedział po uroczystości Ks. Proboszcz Julian Nastałek.
Pozostałe aktualności
niedziela 07.06.2026
sobota 06.06.2026
czwartek 04.06.2026
poniedziałek 25.05.2026
niedziela 24.05.2026
niedziela 17.05.2026
środa 13.05.2026
wtorek 07.04.2026
niedziela 05.04.2026
piątek 03.04.2026
czwartek 02.04.2026
poniedziałek 30.03.2026
niedziela 29.03.2026






































