ZNALEZISKO PODCZAS REMONTU WIEŻY KOŚCIOŁA W MARCINOWICACH
Data publikacji: środa, 09-10-2024
Remont wieży kościoła w Marcinowicach przyniósł niezwykle interesujące odkrycie - w kuli na szczycie wieży odnaleziono metalową tubę z zawartością - tzw. "kapsułę czasu".
1 października 2024 roku w ramach kolejnego etapu prac remontowych przystąpiono do demontażu elementów wieńczących wieżę kościoła pw. św. Wacława w Marcinowicach, tj. kuli, krzyża, gwiazdy oraz pozostałości po chorągiewce. Podczas oględzin kuli okazało się, że w jej wnętrzu znajduje się metalowa tuba z nieznaną zawartością, należaca do kategorii tzw. kapsuł czasu. Będący w miejscu znaleziska ks. proboszcz, po kontakcie telefonicznym z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, przystąpił do realizacji procedur wynikających z zapisów Ustawy o rzeczach znalezionych. Tego samego dnia, po sporządzeniu pisma zawiadamiającego o znalezisku, tuba została dostarczona do Biura Rzeczy Znalezionych w Starostwie Powiatowym w Świdnicy. Ks. proboszcz otrzymał protoków przekazania znaleziska. Kolejnym krokiem było powołanie przez konserwatora zabytków specjalnej komisji, która miała dokonać oględzin kapsuły czasu.
Relacja z otwarcia kapsuły czasu Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
W dniu 8 października 2024 r. w Starostwie Powiatowym w Świdnicy miały miejsce oględziny „kapsuły czasu”, tj. metalowej tuby oraz jej zawartości, odnalezionej 1 października br. wewnątrz kuli wieńczącej wieżę kościoła filialnego pw. św. Wacława w miejscowości Marcinowice (wpisany do rejestru zabytków decyzją nr 920/Wł z dnia 31.12.1982 r.), gm. Marcinowice, pow. świdnicki. Oględziny przeprowadzono podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. O rzeczach znalezionych, w których to czynnościach udział wziął przedstawiciel Wałbrzyskiej Delegatury Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Przedstawiciele Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz ks. Proboszcz Parafii pw. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach, przy udziale przybyłych gości oraz przedstawicieli miejscowych mediów.
Po dokonaniu komisyjnego otwarcia szczelnie zamkniętej tuby, przeprowadzono inwentaryzację jej niezmiernie cennej zawartości, która rzuca całkiem nowe światło na dzieje kościoła w Marcinowicach oraz samej miejscowości. We wnętrzu tuby odnaleziono kilka dokumentów, znajdujących się w różnym stanie zachowania. Najstarszym okazał się kilkustronicowy dokument sporządzony 10 października 1830 r. w którym czytamy: „W roku 1830 kościół tutejszy pokryto gontem, zaś wieżę pomalowano czerwoną farbą. Na szczycie wieży zatknięto nową kulę i chorągiewkę. 10 października zatknął je na szczycie mistrz dekarski Heinrich Emler z Sobótki”. Do dokumentu dołączono również notatkę sporządzoną przez ówczesnego kantora Josepha Hentschela, jednocześnie karczmarza i kmiecia w Marcinowicach.
Kolejny chronologicznie dokument datowany jest na 24 września 1871 r. Rozpoczyna się on – jak informuje nagłówek – wypiskami z kroniki wsi Marcinowice. Zapoznanie się treścią całego dokumentu będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu prac konserwatorskich. Do tego dokumentu dołączony został wykaz wszystkich mieszkańców – kmieci, zagrodników, chałupników oraz członków sądu wiejskiego i rady parafialnej.
Następnym odnalezionym dokumentem jest ten, datowany na 1889 r. Jego treść rozpoczyna się od przywołania ówczesnych władz kościelnych, świeckich oraz przedstawienia władz miejscowych i członków rady parafialnej. Kolejno dowiadujemy się, że w 1889 r. wykonano na kościele nowy dach z dachówki. Zdjęto wówczas kulę i krzyż, aby je na nowo pozłocić. W dniu 28 września 1889 r. elementy te zamontowano na wieży przez mistrza dekarskiego Gluche ze Świdnicy. Robotami budowlanymi kierował królewski radca budowlany Hammer ze Świdnicy, zaś wykonał je mistrz murarski i ciesielski Hartmann z Kiełczyna. W dokumencie poświęcono również wiele uwagi innym pracom remontowym i konserwatorskim wykonanym we wnętrzu świątyni.
Pierwszy, odnaleziony dokument z XX w., pochodzi z 1908 r. Na jego pierwszej stronie przywołano ówczesne władze kościelne oraz gminne. Czytamy w nim, że 20 maja 1908 r. piorun uderzył w wieżę kościoła. W związku z tym zdjęto kulę i krzyż, które po naprawie, powróciły na swoje miejsce 23 września 1908 r. Montaż wykonał mistrz dekarski Heinrich z Sobótki. Prace budowlane przy remoncie wieży prowadził zaś mistrz murarski i ciesielki Hartmann z Kiełczyna. Wysokość odszkodowania, jakie otrzymała miejscowa parafia w związku z powstałymi uszkodzeniami wynosiła 1 040 marek. Jednocześnie firma Naake ze Świdnicy zamontowała na kościele piorunochron, a koszt tych prac oszacowano na 203 marki. W dokumencie podano również liczbę mieszkańców Marcinowic, a zatem 764 osoby (w tym 682 katolików i 82 protestantów.
Ostatnie dwa odnalezione dokumenty pochodzą z 1922 r. i datowane są na 26 sierpnia. Zostały złożone w kuli na wieży w związku z pracami remontowymi przy wieży kościoła, które wykonał miejscowy gospodarz Alfons Halfter. Ich treść odnosi się nie tylko do samych prac remontowych, ale również obrazuje trudne czasy, jakie nastały po zakończeniu I wojny światowej. Wśród wielu interesujących informacji, podano tu ówczesne ceny różnych towarów i produktów żywnościowych, a zatem: centnar węgla – 138 marek, pszenicy – 2600 marek, żyta 2400 marek, jęczmienia – 2400 marek, owsa – 2000 marek. Bochenek chleba kosztował 27 marek, 1 bułka 3,50 marek, kostka masła 200 marek, kostka margaryny 175 marek, litr mleka 16 marek itd. Kolejno piszący przystępuje do wymieniania z imienia i nazwiska wszystkich poległych w I wojnie światowej mieszkańców wsi. Podaje ówczesną liczbę mieszkańców – 678 osób. Następnie przechodzi do wymienienia wszystkich gospodarzy, wskazując kolejno, że w miejscowości brakuje lokali mieszkalnych pisząc, że bardzo często dwie rodziny mieszkają razem w jednej izbie. Następnie przechodzi do przywołania spraw związanych z miejscową szkołą oraz ówczesnymi władzami gminnymi.
Oprócz wymienionych wyżej dokumentów, w tubie odnaleziono również pudełko po zapałkach wyprodukowanych w Bystrzycy Kłodzkiej, w którym złożono 22 sztuki monet, z których najstarsze pochodzą z XVIII w. Odnaleziono także pieniądze zastępcze (niem. Notgeld), kartki żywnościowe na chleb, cukier i ser oraz dwa banknoty o nominałach 10 i 20 marek z 1920 i 1915 roku. Ponad to we wnętrzu tuby umieszczony został schematyzm Archidiecezji Wrocławskiej z 1869 r., książeczka traktująca o dogmacie o nieomylności papieża z 1870 r. oraz kilkanaście sztuk gazet.
Część odnalezionych materiałów została przekazana do Archiwum Państwowego we Wrocławiu w celu dokonania koniecznej, bieżącej konserwacji i zabezpieczenia. Po jej wykonaniu zostaną podjęte stosowne, przewidziane przepisami prawa decyzje, dotyczące wskazania miejsca przekazania dokumentów.
Tekst i zdjęcia
dr Kamil Pawłowski
Teraz czas ma nas!
Kapsuła czasu została odnaleziona i opróżniona. Dzięki znajdującym się w niej dokumentom pozyskamy informacje, które uzupełnią naszą dość skąpą wiedzę na temat historii kościoła w Marcinowicach. To wiadomość przesłana do nas z przeszłości, żebyśmy mogli ją dzisiaj odczytać.
Jednocześnie chcemy, żeby kapsuła czasu wróciła swoje dotychczasowe miejsce. Wstępny pomysł zakłada, że tuba zostanie oczyszczona i zabezpieczona przed korozją, a do jej środka trafią kopie odnalezionych dokumentów. Chcemy też przygotować stosowne pismo z współczesnym przekazem dla potomnych oraz dołożyć monety i inne pamiątki z naszego czasu, by kiedyś następne pokolenia dowiedziały się ciekawych rzeczy o naszych czasach. Na zakończeniu trwającego remontu zostanie ponownie umieszczona w na nowo pozłoconej kuli na iglicy wieży kościoła.
Parafia pozyskała dofinansowanie na remont wieży. Środki zewnętrzne pochodzą z rządowego programu Polski Ład i Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Trwa zbiórka brakujących środków. Prace mają potrwać do listopada.
Prosimy o wsparcie remontu wszystkich ludzi dobrej woli!
ks. dr Julian Nastałek, proboszcz
Pozostałe aktualności
niedziela 08.12.2024
sobota 07.12.2024
sobota 30.11.2024
wtorek 26.11.2024
sobota 16.11.2024
niedziela 27.10.2024
niedziela 27.10.2024
poniedziałek 14.10.2024
wtorek 08.10.2024
poniedziałek 30.09.2024
czwartek 19.09.2024
piątek 06.09.2024